Akár egyetlen cigarettacsikk képes 500-1000 liter vizet beszennyezni, s egy-egy csikkben akár négyezerféle káros anyag is fellelhető – erre hívta fel a figyelmet a JÖN Alapítvány a cigarettacsikkmentes február kezdeményezése során.
Donald Trump újságíróknak nyilatkozva hétfőn ismételten elutasította a pénteken nyilvánosságra hozott kormányzati jelentés megállapításait a klímaváltozás veszélyeiről, úgy fogalmazva: „nem hiszi”, hogy a globális klímaváltozás káros hatással lenne az amerikai és a világgazdaságra.
Először mutattak ki műanyag mikroszálakat vadon élő állatok ürülékében amerikai kutatók, akik a Marine Pollution Bulletin című folyóiratban publikálták tanulmányukat.
Hosszú vita után kompromisszum született a környezetvédelemért felelős európai uniós szakminiszterek keddi tanácsülésén, amelynek értelmében 2030-ra 35 százalékkal kellene leszorítani az új autók szén-dioxid-kibocsátását a 2021-re előirányzott értékekhez képest, az egyezség azonban bizonyos kivételeket is tartalmaz.
A kardszárnyú delfinek - közismert nevükön gyilkos bálnák vagy orkák - populációinak több mint fele eltűnhet a súlyosan mérgező és rákkeltő poliklórozott bifenilekkel (PCB) szennyezett környezet miatt - állapította meg egy tanulmány, amely a Science folyóiratban jelent meg pénteken.
„Abnormálisan meleg” lesz az időjárás 2022-ig, nagyobb lesz az esély a szélsőséges hőmérsékletek kialakulására - figyelmeztettek francia és brit kutatók egy új előrejelzési rendszer adatai alapján.
Bíróság elé visz az Európai Bizottság hat uniós tagállamot, köztük Magyarországot a légszennyezettségi határértékek túllépése és a megfelelő intézkedések hiánya miatt - közölték csütörtökön Brüsszelben.
Megkezdi munkáját a világ első olyan gépe, amelynek küldetése a leghatalmasabb óceáni szeméthalom – de legalábbis a szemét egy részének – eltávolítása.
A műanyag szívószál és a fültisztító pálcika forgalmazásának betiltását tervezi a brit kormány a világ tengereit veszélyeztető műanyaghulladék mennyiségének csökkentése érdekében - számolt be róla a BBC News.
Nagy mennyiségű mikroműanyagot, vagyis öt milliméteresnél kisebb műanyagrészecskét mutattak ki a kutatók az Atlanti-óceán északnyugati részén élő halak gyomrában.
A tengerbe jutó műanyaghulladék az Északi-sarkvidéket sem kíméli, a műanyag mikroszemcséi beépülnek a tenger jegébe, és a sarkkörön túli élővilágot is veszélyeztetik.
A tengerek óriásait, a bálnákat, cápákat, rájákat veszélyeztetik a műanyag mikroszemcsék, naponta akár több százat is lenyel belőlük némely egyed - figyelmeztetett egy nemzetközi kutatócsoport.
A fejlett méréstechnikának köszönhetően Magyarországon is mérhető volt, de egészségi ártalmakat nem okozott a még októberben a környezetbe került radioaktív ruténiumizotóp - olvasható a Magyar Tudományos Akadémia MTI-nek küldött pénteki közleményében.
A világon mintegy 17 millió, egy évesnél fiatalabb gyermek mérgező levegőt lélegez be, ami az agyuk fejlődésére kockázatot jelent – figyelmeztet az UNICEF.
Az elmúlt 30 évben nem növekedett a Balti-tengerben lebegő mikroműanyagok, vagyis az öt milliméteresnél kisebb műanyagrészecskék koncentrációja, annak ellenére, hogy ugyanezen idő alatt világszerte jelentősen növekedett a műanyagtermelés - állapították meg kutatók.
Mintegy tízezer ember idő előtti halálát okozza a dízelgépkocsik nitrogén-oxid kibocsátása az Európai Unió 28 tagállamában, Norvégiában és Svájcban - mutatták ki európai kutatók új tanulmányukban.
Több tonna olajszármazék - pakura - szennyezte be a tengerpartot Athén közelében. A szennyező anyag akor ömlött a tengerbe, amikor a hét végén a partoktól nem messze elsüllyedt egy teherhajó. Egy kis üdülősziget, Szalamisz partjainál a legsúlyosabb a helyzet. Itt szakemberek és önkéntesek az idővel versenyt futva próbálják felszámolni az olajfoltot. lesüllyedhet a tenger fenekére és visszafordíthatatlan károkat okozhat.
Na nem az irigységtől, hanem sokkal inkább a környezetszennyezéstől. Az indiai kormány pedig bekeményített, így a műemlék védelme érdekében, kitiltják a környékről az üvegfúvó mestereket.
Egy új, 60 millió amerikai vizsgálatával készült tanulmány megerősítette, hogy a szálló pornak és ózonnak való tartós kitettség még akkor is növeli a korai elhalálozás kockázatát, amennyiben az Egyesült Államokban meghatározott egészségügyi határérték alatt van a szennyeződés szintje. A kutatásban nagyrészt 65 év feletti amerikai lakosokat vizsgáltak.
Mika János éghajlatkutató szerint nagyon kedvező folyamat indult el 2014-ben, megállt a szén-dioxid-kibocsátás növekedése, de ez is „60-80 százalékkal több, mint amennyit a természet fel tud dolgozni”. Ezért vissza kell fogni a kibocsátást 70 százalékkal ahhoz, hogy a szén-dioxid-koncentráció állandóvá váljon.
Majdnem 38 millió darab műanyagszemetet mosott partra a víz egy kis lakatlan, eldugott csendes-óceáni korallzátonyszigeten egy új kutatás adatai szerint.
Általánosságban véve a műanyag igen nehezen bomlik le, a nap mint nap használt polietilén nejlonzacskókra pedig mindez különösen is igaz. Egy, a Current Biology nevű lapban április 24-én megjelent tanulmány azonban egy hernyót nevezett meg a probléma lehetséges megoldásának forrásaként, méghozzá a nagy viaszmoly lárvájának „személyében”.
A Greenpeace egy új elemzése szerint a Coca-Cola továbbra sem képes megfelelően felvenni a harcot az eldobható palackok jelentette környezeti terheléssel – továbbra is éves szinten több mint 100 milliárd ilyen palackot állít ugyanis elő.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a szennyezett víz és levegő, illetve a nem megfelelő higiéniás viszonyok minden évben mintegy 1,7 millió gyermek halálért tehetőek felelőssé.
Úgy fest, hogy nem volt egészen „ok nélküli” a hónapokon át tüntető őslakosok aggodalma az olajvezetékektől – az Ash Coulee patakot a napokban mintegy 8,6 kilométeres szakaszon szennyezte a szivárgó olaj. A Los Angeles Times szerint sokáig nem vették észre a kőolajvezeték sérülését az elektronikus megfigyelő berendezések, így kerülhetett a 4 200 hordónyi olaj a környezetbe.
A szennyezett városi levegővel az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok is könnyebben terjedhetnek, figyelték meg göteborgi kutatók. Pekingben a levegőmintákban olyan DNS-elemeket találtak, amelyek a baktériumokat ellenállóvá teszik még a jelenleg ismert, „legerősebb” gyógyszerekkel szemben is.
Mint ismert, számos forrásból, így akár közvetlenül a kozmetikai cikkekkel is kerülhetnek mikroműanyagok a környezetbe. Ezek az apró műanyagszemcsék aztán a tengeri herkentyűkkel és halakkal együtt elfogyasztva károsak lehetnek az emberek egészségére is.
Nem növekedett a globális szén-dioxid-kibocsátás 2015-ben, és az előrejelzések szerint 2016-ban is csekély mértékű lesz a növekedés, ami azt jelenti, hogy harmadik éve szinte változatlan szinten van az emisszió, ám a légkör szén-dioxid-koncentrációja még mind rekordmértékű - derül ki a Kelet-Angliai Egyetem és a Globális Karbonprojekt kutatóinak közös tanulmányából, amelyet a marokkói Marrákesben zajló ENSZ-klímakonferencia margóján hétfőn mutattak be.
Új-Delhiben már két nappal ezelőtt rendkívüli helyzetet hirdettek ki a levegőszennyezés mértéke miatt, ám továbbra sem mondhatjuk, hogy a helyzet sokat javult volna. A közösségi médiát is ellepték a sűrű szmogról készült felvételek.