
Az egész főleg onnan lehet ismerős, hogy általánosban és gimnáziumban már megismerkedhettünk ezekkel a szóbeli felelések alkalmával. A legtöbbször az ember nem is a számonkéréstől fél, hanem attól, hogy egy egész publikum előtt kell megszólalnia. Akiknek a szereplés a vérükben van, ők kevésbé félnek ezektől, de valljuk be, ők vannak kevesebben. Lámpalázból is van jó és rossz. A jó előrevisz és segít, inspirál és pluszt ad, míg a rossz lehúz, lefagyunk tőle és csak a gond van vele. Ennek következménye a vizsgadrukk és a rossz eredmény.
Fontos, hogy már a legelején tisztázzuk, hogy ennek a fajta stressznek több fajtája van, amik közül nem mindegyiket kell kiirtani gyökerestül, bár ezt úgysem tudjuk megtenni. Csökkenteni tudjuk a kóros és hányingerrel járó típusát, de ha igazán jól csináljuk, akkor előhozhatjuk belőle azt a fajta lámpalázat, ami segít a maximumot nyújtani a színpadon.
Az előbbieket jó, ha tudjuk, hogy mindenképp kezelni kell. Azon túl, hogy roppant kellemetlenek a tünetek, az energiaszintünkre is nagyon rossz hatással vannak, mivel úgy érezhetjük utána magunkat, mint egy lemerült Duracell-nyuszi. Nézzük, mik a lehetőségek a stressz kezelésére és a lámpaláz legyőzésére.
Mit tehetünk az ellen, hogy ne jelentkezzen a negatív stressz?
- Fontos a maximális felkészültség. Éppen ezért meg kell fogalmaznunk már a legelején az előadásunk mondandóját, majd arra építsük fel a többit. Készítsünk hozzá egy prezentációt, és tanuljuk meg maximálisan az előadás elejét és végét. Ha valaki ezek nélkül áll a színpadra, az azt jelenti, hogy nem tiszteli a hallgatóságát, sem saját magát.
- Nem kell mindent betéve tudni, jó lehet a spontaneitás is. Lépjünk ki a komfortzónánkból, ne ijedjünk meg a váratlan helyzetektől, hiszen azok mindig jelen lesznek, nem lehet minden kiszámítható.
- Legyen valaki, aki őszintén tud kritizálni, valamit építő jellegű kritikára is képes. Emellett fontos, hogy adjunk a véleményére.
- Érkezzünk korábban a helyszínre, így lesz időnk bejárni a helyszínt és mindent megnézhetünk, hogy ne legyen ismeretlen a környezet. Így könnyebb egymásra hangolódnunk a közönséggel.
- Az egyik legfontosabb, hogy tanuljunk meg tudatosan lélegezni. Hiszen máshogy kell lélegezni akkor, ha el kell mondanunk egy mondatot jó hangerővel, jó hangszínnel, mint a mindennapokban.
Vannak, amit pedig el kell felejteni egy sikeres előadás előtt:
- Fontos, hogy ne forgolódjunk álmatlanul és törekedjünk arra, hogy minimum 7 órát aludjunk.
- Előadás előtt hidratáljunk, lehetőleg szénsavmentes ásványvizet fogyasszunk és kerüljük az alkoholt. Továbbá elődás előtt ne együnk sokat, inkább fél órával a prezentáció előtt együnk meg egy banánt, hogy a gyomrunk se legyen teljesen üres.
- Békéljünk meg a csenddel, amit tarthatunk a beszéd közben.Hiszen a hatásszünet szerves része az előadásnak, a közönségnek kell az idő, hogy a mondanivalónkat be tudják fogadni.
- Ne az legyen a cél, hogy „csak legyek már túl rajta”.
Ha sikerül a lámpalázat az előnyünkre fordítani, akkor nem lesz probléma, óriási siker lesz az előadásunk.