
Az új taxiszolgáltatás célja az, hogy megelőzze, hogy szexuális zaklatás áldozataivá váljanak a nők Pakisztán legnépesebb városában, egyben kiemelkedő kereskedelmi központjában, Karacsiban.
Csütörtöktől lesz elérhető az újfajta, „rózsaszín taxinak” nevezett szolgáltatás, amelyet a nők többféleképpen is megrendelhetnek, így például telefonon, mobilalkalmazáson, SMS-en keresztül, de még az utcán várakozó taxikat is igénybe vehetik. A rózsaszín taxik sofőrjei természetesen maguk is nők, akik jól felismerhető „egyenruhát” kapnak.
„A sofőrjeink rózsaszín kendőt és fekete kabátot viselnek egyenruhaként. Vannak közöttük családanyák, fiatal nők és diákok is” – mondta a Paxi taxiszolgáltatás vezérigazgatója, Ambreen Sheikh a Thomson Reuters Alapítványnak.
A vállalat vezérigazgatója elmondta, hogy a „rózsaszín taxik” az elkövetkező három-négy hónapban már Lahorban és Iszlámábádban is elérhetővé válnak majd.
Ez ráadásul már nem is az első olyan alkalom, amikor hasonló szolgáltatást vezetnek be, hiszen tavaly decemberben a Careem nevű vállalat is összesen hét női sofőrt alkalmazott az Uberéhez hasonló szolgáltatása keretében Karacsiban és Lahorban.
Sajnálatos módon nem éppen egy általánosságban megfizethető lehetőségről van szó (Forrás: thenews.com.pk)
A taxiszolgáltatás létrehozásával valójában egy nagyon is mindennapi jelenségre reagálnak, hiszen Karacsi város forrásközpontja szerin tavaly azoknak a nőknek, akik a tömegközlekedési eszközöket, például buszokat vették igénybe, 55 százaléka mondta azt, hogy nem érezte magát biztonságban, illetve szexuális zaklatásnak volt kitéve Karacsiban. A város néhány keleti része bizonyult a legkevésbé biztonságosnak a női utasok számára.
Noor Jehan, a Paxi vállalat egyik új sofőrje elmondta, hogy első munkahelyén egy háztartásban segédkezett, majd pedig női alkalmazója sofőrje lett. Meglátása szerint szükség volt már egy ilyen taxiszolgáltatásra, a legtöbb nő ugyanis a városban többször is elgondolkozik, mielőtt esetlegesen egy férfi által vezetett járműbe ülne.
Egy Karacsiban dolgozó újságíró, Zebunnisa Burki ezzel szemben úgy látja, hogy a városban nagyon sok nő nem engedheti meg magának, hogy taxival utazzon.
Bár maga is fontosnak látja, hogy a „nőbarát közlekedés” lehetőségét előremozdítsák a nők mobilitásának érdekében, továbbra sem gondolja, hogy több nő tudna nap mint nap munkába járni az olyan megoldások hatására, amilyen a „rózsaszín taxi”. Mindennek az az oka, hogy a nők a keresetükből nem igazán tudnák kifizetni a magántaxival való közlekedést nap mint nap.