Brazília-Svájc 1-1, nem tudták legyűrni egymást a felek

A 2018-as labdarúgó-világbajnokság negyedik napján az E csoport második meccsén a brazil válogatott mérkőzik meg a svájci csapattal a Rosztov Arénában, Rosztov-na-Donu városában, a Don folyó bal partján. A játékvezető a mexikói César Arturo Ramos lesz.
Rosztov Aréna (Rosztov-na-Donu) Brazília - Svájc foci vb 2018 Rosztov Aréna (Rosztov-na-Donu) (Forrás: By Светлана Бекетова - https://www.soccer.ru/galery/1044638/photo/722292, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68354376)

A FIFA ranglistáján a 2. helyet elfoglaló brazil válogatott és a 6. helyen álló svájci csapat méri össze erejét. A két válogatott eddig mindösszesen egyszer csapott össze világbajnokságon, 1950-ben, ekkor 2-2-es döntetlennel zárult a találkozó.

Az egyik legnagyobb esélyesnek tartott, ötszörös győztes brazilok nagyon jó formában vannak, legutóbbi 11 találkozójukon nem kaptak ki.

Az elemzők szerint Brazília az esélyesebb, mégsem jelenthető ki, hogy könnyű dolguk lesz a svájci gárdával szemben.

A brazil válogatott (egyedüliként) még eddig sohasem hiányzott a tornáról, ráadásul mindenkinél többször is nyerte meg azt, egész pontosan az eddig rendezett 20-ból 5-ön emelhette a magasba a győztes trófeát.

Szintén ők az egyetlenek, akik képesek voltak két egymást követő vb-t is megnyerni (1958, 1962).

Érdekességek Brazíliáról

A brazil labdarúgó-válogatott Brazília nemzeti labdarúgó csapata, melyet hazájában "seleção"-nak becéznek, aminek jelentése: "válogatás", "választék". A Brazil labdarúgó-szövetséget 1914-ben alapították és 1923-ban lett a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség tagja. A futballról közmondássá vált: "Az angolok felfedezték, a brazilok pedig tökéletesítették."

Brazilia, ahogy már említésre került, ötször nyerte el a világbajnoki címet (1958, 1962, 1970, 1994, 2002). Kétszer nyertek ezüstérmet (1950, 1998) és kétszer lettek harmadikok (1938, 1978). Mindemellett négyszeres Konföderációs kupa és nyolcszoros Copa América győztesek is.

A brazilok olyan legendás játékosokat adtak a világnak, mint amilyen Pelé 92 válogatottsággal és 77 góllal, vagy éppen a 62 gólos Ronaldo, aki 98 alkalommal játszott hazája színeiben. A jelenlegi összeállítás sztárjátékosai Gabriel Jesus és természetesen Neymar, akik minden bizonnyal okozhatnak fejtörést a svájciaknak.

Érdekességek Svájcról

A svájci labdarúgó-válogatott Svájc nemzeti csapata, amelyet a svájci labdarúgó-szövetség (franciául: Association Suisse de Football, németül: Schweizerischer Fussballverband, olaszul: Associazione Svizzera di Football) irányít.

Legjobb eredményei a világbajnokságokon: háromszor jutott el a negyeddöntőig. 1934-ben, 1938-ban és 1954-ben amikor rendezőként volt jelen. Az 1924-es olimpián ezüstérmet szereztek.

Svájc utánpótlás csapatai azonban sokkal sikeresebbek voltak ezidáig. Megnyerték a 2002-es U17-es labdarúgó-Európa-bajnokságot és a 2009-es U17-es labdarúgó-világbajnokságot.

A 2006-os világbajnokságról úgy kellett búcsúzniuk, hogy nem kaptak egyetlen gólt sem és Ukrajna ellen is csak büntetőpárbajban maradtak alul.

Svájc legismertebb legendái Stéphane Chapuisat 21 góllal és 103 válogatottsággal, valamint Alexander Frei, aki 84-szeres válogatottként 42 gólt tudhat magáénak. A jelenlegi keretben Granit Xhaka és Xherdan Shaqiri középpályások a sztárjátékosok, akikben már bizonyítottan joggal bízhat Vladimir Petković kapitány.

Kezdőcsapatok:

Brazília: Alisson – Danilo, Thiago Silva, Miranda, Marcelo – Paulinho, Casemiro, Philippe Coutinho – Willian, Gabriel Jesus, Neymar.

Szövetségi kapitány: Tite

Svájc: Sommer – Lichtsteiner, Schär, Akanji, Rodríguez – Behrami, G. Xhaka – Shaqiri, Dzemaili, Zuber – Seferovic.

Szövetségi kapitány: Vladimir Petkovic

Jönnek a csapatok, a himnuszok után pedig kezdődik a mérkőzés.

A brazilok a szokásos sárgában, a svájciak pedig pirosban lépnek pályára.

1. perc - Brazília kezdi a mérkőzést. Svájci bedobással kezdődik a félidő.

4. perc - Shaqiri-é az első helyzet a mérkőzésen.

A brazilok passzolgatnak. Középjáték.

6. perc - A brazil Willian lövi a labdát élesen középre, de az kimegy a másik oldalon. Brazil bedobás jön.

8. perc - Paulinho-ról megy ki a labda.

9. perc - Brazil támadás indul meg a svájci kapu felé, de aztán le is lassul a csapat.

11. perc - A brazilok tornásszák szépen a kapu elé a labdát, Paulinho góllövő helyzetbe kerül, de kihagyja a ziccert, centikre gurul el a labda a kapu mellett.

Egyenlőre úgy tűnik, a brazilok finoman, óvatosan, de határozottabban uralják a pályát.

14. perc - Neymar bukik Behrami segítségével, s ezzel a brazilok kapnak egy szabadrúgást.

16. perc - Neymar bikázza a sorfalba a labdát.

17. perc - Sommer védte az aktuális brazil támadást. Svájc nehezen tud a középvonalon túljutni.

20. perc - Hatalmas GÓL! Brazíliának. Coutinho látványosan tekeri a kapuba labdát.

Az állás 1-0 a brazilok javára.

Meglett az eredménye a brazil rohamoknak. Egy pillanatra sem hagyják szusszanni a svájci kapust.

25. perc - Svájci szöglet. Rodríguez a labdánál. Lent marad a földön Schär és Casemiro, a labda pedig kivágódik.

Kissé visszaszorul a brazilok támadása.

31. perc - Szabadrúgás Brazília javára. Sárga lapot kap a svájci Lichtsteiner.

32. perc - Ismét brazil szabadrúgás következik. Marcelo lövi be, a vájciak szögletre fejelik.

33. perc - Brazil szöglet, Neymar lövi, Gabriel Jesus fejeli, de les volt.

Az első félidő vége felé senki nem akar támadni, inkább csak akkor próbálkoznak támadással, ha a lehetőség adja magát. Nem látszik a svájciakon, hogy egyenlíteni szeretnének, de az is elképzelhető, hogy a második félidőre tartalékoljád erejüket.

40. perc - Thiago Silva-t csúnyán fejbe rúgja Zuber, egy kis időre a földön is marad a brazil játékos.

42. perc - Megindul Gabriel Jesus, ám akciója befullad, Svájc kap szabadrúgást.

A brazilok játéka annyira visszaesett, hogy a játékerő kiegyenlítődött, azonban Svájc ezt nem tudta kihasználni, annyira óvatosak, hogy így sem mernek erőteljesebb rohamot kezdeni a brazil kapu felé.

+2 perc hosszabbítás

47. perc - Neymar rúg szögletet, melyet Thiago Silva fejel a kapu fölé.

48. perc - Még befér egy svájci szabad a félidő végére, Rodríguez felíveli, Alisson húzza le a labdát.

Vége az első féidőnek, az állás 1-0 Brazíliának.

46. perc - Folytatódik a mérkőzés, kezdődik a második félidő, a svájciak indítják. Csere egyik csapatban sincs.

47. perc - Sárga lap Casemironak, Dzemailinek lépet oda keményen.

50. perc - Svájci szöglet, Zuber fejel a brazil kapuba. GÓL!

Az állás 1-1, egyenlít Svájc, idén először gólt kap Brazília.

54. perc - A svájci Behrami bal térde sérül meg. Lekísérik a pályáról, majd kis idő múlva visszatér.

Az eddig poroszkáló játékosok elkezdtek futni, kezd izgalmassá válni az eddig biztonsági mérkőzés.

58. perc - Brazil szöglet jön, Neymar biceg, nem is vállalja a beadást. Coutinho adja be a labdát, de újabb szöglet lesz belőle. Willian szögletét kifejeli a svájci Schär.

59. perc - Brazil szabadrúgás.

60. perc - Csere a braziloknál, Casemiro helyére jön Fernandinho.

63. perc - Svájc indul meg, de elveszítik a labdát.

65. perc - Sárga lap a svájci Schärnak, Neymart mezétől fogva akarta lehúzni. Brazíliai szabarúgás következik, Neymar a labda mögött.

66. perc - Neymar laposan adja be a szabadot, Fernandinho kapja és lövi a kapu mellé, brazil szöglet jön.

67. perc . Willian próbálkozik, de sikertelenül.

68. perc - Brazil csere, Paulinho helyett Renato Augusto lép pályára. Behrami kap sárga lapot, Neymart lökte fel.

70. perc - Coutinho lövi a kapu mellé a labdát. Csere a braziloknál, Behrami jön le, helyette Zakaria érkezik.

71. perc - Seferovic a földre kerül, Fernandinho lépett a lábára.

73. perc - Dzemaili lő kapura, Alisson elkapja.

75. perc - Dzemaili szabálytalankodik.

79. perc - Brazil csere, Gabriel Jesus helyére jön Roberto Fermino.

80. perc - Svájci csere, Seferovic-t váltja Embolo.

81. perc - A svájci Lichtsteiner maradt a földön.

84. perc - Egy nagy piros lufi gurult be a pályára, Alisson odament és lábbal agyontaposta.

86. perc - Lichtsteiner-t kell ápolni. Neymar szabadrúgására vár. Csere Svájcnál, Lichtsteiner helyére Lang érkezett.

Mindegyik fél kihasználta összes cserelehetőségét.

88. perc - Brazil helyzet, Willian beadja a labdát, Neymar fejeli kapuba, de Sommer hatalmasat véd.

89. perc - Shaqiri indul meg, de jócskán a kapu mellé lő.

90. perc - Szabadrúgást kap Brazília, Neymar berúgja középre, Firmoni fejel, Sommer pedig ismét nagyot véd.

+5 perc a ráadás

91. perc - Brazil gólhelyzet, Miranda bombázza mellé.

92. perc - Svájci szabadrúgás, brazil támadás.

94. perc - Svájci szabadrúgás ismét, egy brazil húzza le.

95. perc - Brazil szabadrúgás, Neymar indul meg, majd felbukik, Zakaria buktatja.

96. perc - Még egy brazil szabadrúgás belefér, Neymar rúgja, beemeli középre, majd a gólvonalról kivágják a svájciak. Svájci szöglet jön. Willian beadja a labdát.

97. perc - Svájci szabadrúgás kifelé, ám ezt már nem endegi elvégezni César Arturo Ramos.