Horvátország hosszabbítás után 2-1-re győzte le Angliát

Szerdán 20 órai kezdettel küzd meg egymással az angol és a horvát labdarúgó-válogatott a Luzsnyiki Stadionban a döntőbe jutásért, a török Cüneyt Cakir vezeti a mérkőzést.
Luzsnyiki Stadion A Luzsnyiki Stadionban ma eldől, ki jut a fináléba (Készítette: Mos.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62305555)

Ezen a világbajnokságon korábban Horvátország minden csoportmérkőzését megnyerte, Nigériát 2-0-ra, Argentínát 3-0-ra, Izlandot pedig 2-1-re győzte le. A nyolcaddöntőben aztán a dánok felett aratott a hosszabbítás után lőtt tizenegyesekkel 3-2-es győzelmet az együttes, és hasonlóan hosszabbítás után, tizenegyesekkel győzte le később a házigazda oroszokat is a horvát válogatott. (Utóbbi mérkőzésen a rendes játékidőben 1-1, a hosszabbítás végére 2-2 volt az állás.)

Anglia a csoportjából másodikként jutott tovább, miután Tunéziával szemben 2-1-es, Panamával szemben pedig 6-1-es győzelmet aratott, majd Belgiumtól 1-0-ás vereséget szenvedett. A nyolcaddöntőben Kolumbiát tizenegyesekkel sikerült legyőznie már a hosszabbítás és a rendes játékidő után tizenegyesekkel, míg a negyeddöntőben Svédországgal szemben értek el magabiztosan 2-0-ás győzelmet.

A mai mérkőzés természetesen mindkét csapat számára nagy jelentőséggel bír, de nemcsak azért, mert a döntőbe jutás a tét, hanem azért is, mert mindkét országnak évtizedeket kellett várnia arra, hogy a legjobb négy közt szerepeljen. Horvátország egészen pontosan két évtizede, 1998-ban került elődöntőbe, Anglia pedig közel három évtizede, 1990-ben jutott idáig, az abban az évben Olaszországban rendezett vébén.

Horvátország a döntőbe eddig még nem jutott, miután a franciák 1998-ban legyőzték őket, az angol válogatott pedig eddig mindössze egyszer, 1966-ban tette ezt meg, amikor hazai pályán szerezte meg az egyetlen világbajnoki trófeáját.

A két válogatott eddig hét alkalommal találkozott egymással, ebből négy mérkőzésen az angolok, kétszer pedig a horvátok győztek, emellett egy alkalommal – 1996 áprilisában – gól nélküli döntetlen lett az eredmény.

Kezdőcsapatok

Horvátország:

Subasic – Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinic – Rakitic, Brozovic – Rebic, Modric, Perisic – Mandzukic

Szövetségi kapitány: Zlatko Dalic

Anglia:

Pickford – Walker, Stones, Maguire – Trippier, Alli, Henderson, Lingard, A. Young – Kane, Sterling

Szövetségi kapitány: Gareth Southgate

Megkezdődött a mérkőzés, Anglia indította útjára a labdát.

2. perc: Bedobás az angol válogatott javára.

3. perc: Mandzukic szabálytalankodott egy bedobást követően.

4. perc: Anglia 20 méterre a kaputól jöhet szabadrúgással, Modric szabálytalankodott Allival szemben.

5. perc: Trippier végezte a szabadrúgást, és megszületett az első GÓLAnglia vezet 1-0-ra.

9. perc: Modric végezte el a szögletet, Perisichez került a labda, kis idő múltán az angolok felszabadítottak.

12. perc: Young végezte el a szögletet, majd Maguire fejéről ment kapu fölé a labda.

14. perc: Ismét Maguire fejelt, a labda azonban a kapu mellé ment.

19. perc: Perisic lőtte el messziről a labdát, de az elkerülte a kaput. A labda kissé érte Pickfordot, ami elkerülte a játékvezető figyelmét, ezért angol kirúgás következett.

22. perc: Horvát hibát kihasználva lőtte a kapu mellé a labdát Kane, de egyébként is les volt.

26. perc: Lovren szabálytalankodott Sterlinggel szemben.

30. perc: Kane gólhelyzetben, de először Subasic védett, majd a második lövés egy védőben akadt el.

31. perc: Rebic is ígéretes lövéssel próbálkozott, Pickford azonban védett.

35. perc: Angol gólhelyzet – Lingard lőtte a kapu mellé a labdát.

40. perc: Rebic rúgott Youngba mögé szaladva, miután kicsivel korábban hasonló helyzet történt, csak ott éppenséggel Young részéről volt a rúgás.

43. perc: Vrsaljko kísérelt meg egy távoli lövést.

Egy perc a hosszabbítás az első félidő végén.

46. perc: Modric végezte el a horvát szabadrúgást, amelyből azonban már nem is lett jó helyzet.

47. perc: Visszanéztek egy tizenegyesgyanús helyzetet, de végső soron nem ítéltek tizenegyest.

Véget ért az első félidő, Anglia vezet 1-0-ra Trippier az 5. percben belőtt góljával.

Megkezdődött a második félidő, csere nem volt egyik oldalon sem.

47. perc: Mandzukic sárga lapot kapott, miután eldobta a labdát.

53. perc: Az angolok hibája nyomán indulhattak meg a horvátok, ám végül elveszítették a labdát. Walker pedig sárgát kapott, mert nem adta a horvátoknak a labdát a bedobáshoz.

59. perc: Modric végezte a szögletet.

63. perc: Sterling esett el a kapu előtt, de nem történt szabálytalanság – aztán a horvátok indultak meg, Pickord védett.

65. perc: Perisic lőtt jó helyről, Pickford ismét védett.

66. perc: Walker szorult ápolásra.

67. perc: Kane lőtt az oldalhálóba.

68. perc: Perisic lövésére nem számított Pickford: GÓL! Ezzel egyenlített Horvátország.

71. perc: Perisic lövése kapufát talált, a visszapattanó labda aztán egy újabb lövés után került Pickford kezébe.

74. perc: Az angolok cseréltek – Sterling ment le, Rashford érkezett a helyére.

77. perc: Pickford nagyszerűen érkezve csípett el egy horvát labdát.

82. perc: Pickford lövését ismét védi a kapus.

83. perc: Ismét Perisic lőtt, másodjára a kapu fölé.

87. perc: Remek helyzet lehetett volna az angolok előtt is, ha Lingard át tudta volna venni a labdát.

Három perc a hosszabbítás a második félidő végén.

91. perc: Rakitic szabálytalan volt, most angol szabadrúgás következik a tizenhatos környékéről.

92. perc: Kane eltalálta a fejével a labdát, de végső soron rosszul ért bele.

Véget ért a második félidő is, 1-1 az eredmény a rendes játékidő végén - így aztán újabb 30 perc következik.

A hosszabbítás első félideje angol cserével kezdődik: Rose érkezett Young helyére.

93. perc: Strinic a lábát fájlalja, cserére is szükség lehet.

95. perc: Horvát csere - Pivaric váltja Strinicet.

95. perc: Rebic kapott sárgát, Rose-t lökte fel. Angol szabadrúgás következik.

96. perc: Maguire fejelt mellé.

98. perc: Tripper végzett szögletet - Stones elől mentett Vrsaljko.

101. perc: Cseréltek a horvátok – Kramaric érkezett Rebic helyére.

Két perc a ráadás a hosszabbítás első félidejében.

107. perc: Mandzukic két angol védő között jutott előre, Pickford remekül védett.

Megkezdődött a hosszabbítás második félideje is.

108. perc: Rakitic végezte el a szögletet, Brozovic meglepetésszerűen érkezett érte.

109. Mandzukic GÓLjával Horvátország 2-1-re vezet.

112. perc: Angol cserére is sor került – Walker helyére érkezett Vardy.

115. perc: Horvát csere – Mandzukic hagyta el a pályát, Corluka érkezett a helyére.

116. perc: Tripper nagyon fájlalja a lábát, emberhátránya kerülhet Anglia - hiszen mind a négy cserét kihasználták.

117. perc: Rashford végez szabadrúgást.

118. perc: A horvátok cseréltek - Modric megy le, Badelj jön fel a pályára.

120. perc: Kramaric lövése oldalhálót talált csak.

Négy perc a ráadás.

123. perc: Vardy szabálytalankodott, kevéssel korábban Rakitic és Alli került összetűzésbe.

124. perc: Rashford végzi a szabadrúgást, amelyet Badelj kezezése miatt ítélt a játékvezető.

125. A horvátok kifejelték a labdát, el is indultak vele, de a játékvezető lefújta a mérkőzést.