Világbajnok Franciaország, 4-2-re győztek a horvátokkal szemben

Franciaországnak hetedik nemzetként a világon - 20 évvel ezelőtt - sikerült elnyernie a mindent jelentő trófeát, azóta várnak újra erre a pillanatra, míg Horvátország történelme során soha nem jutott el a döntőig, így hatalmas lehetőség ez az újoncoknak, hiszen ők lehetnek a kilencedik nemzet, akiknek sikerül világbajnoki címet szerezniük, ha most jól szerepelnek.
Franciaország - Horvátország világbajnoki döntő - 2018. július 15. 2018-as labdarúgó világbajnokság, döntő, Franciaország - Horvátország (Forrás: pixabay.com / RonnyK)

Embed from Getty Images

Vége a mérkőzésnek, Franciaország megszerezte történetének második világbajnoki címét, Horvátország ezüstérmes.

A világbajnokság különdíjasai:

• A torna legjobb játékosa (Aranylabda): Luka Modric (horvát)
  • A torna gólkirálya (Aranycipő): Harry Kane (angol) 6 gól
  • A torna legjobb kapusa (Aranykesztyű): Thibaut Courtois (belga)
  • A torna legjobb fiatal játékosa: Kylian Mbappé (francia)
  • Sportszerűségi verseny: Spanyolország

Végeredmény:

Franciaország - Horvátország: 4-2

90 +5. perc - Lloris rúgja előre a labdát. Perišić beadását Lloris húzza le.

90 +4. perc - Horvát szabad jön, melyből hamar kirúgás lesz.

90 +3. perc - Francia szabad, Mbappe beadását remek helyen Pogba veszi le, aki elfelejt gólt lőni.

90 +2. perc - Francia helyzet, Pogba és Mbappe támadt, de kicselezték magukat. Vrsaljko kap sárga lapot Griezmann buktatásáért.

+5 perc hosszabbítás

89. perc - Rakitić kerül helyzetbe, de lövése túl hosszú, a labda a kapu fölött suhan el.

86-87. perc - Fekir harcol ki szabadrúgást. Pogba adja át a labdát Fekirnek, aki rögtön kapura is lövi, Subašić véd.

83-84. perc - Pogba szabálytalan, horvát szabad jön, Rakitić beadását Lloris húzza le. Pogba a 16-oson belül marad a földön és húzza az időt.

81-82. perc - Cserélnek a franciák, Giroud helyére Fekir érkezik. A horvátoknál pedig Strinić helyére Pjaca jött.

78. perc - Horvát helyzet, Rakitić labdája megy mellé.

76. perc - Vrsaljko távoli lövése megy a francia kapu mellé.

73. perc - Francia csere, Matuidi helyére érkezik Tolisso.

72. perc - Mandžukić és Umtiti fejel össze csúnyán, Mandžukić-ot ápolják.

71. perc - Cserélnek a horvátok, Rebić helyére Kramarić lép pályára. A csere után folytatódik a meccs, Brozović marad a földön.

69. perc - GÓL! Horvátország szépít Mandžukić által, aki kicselezi Llorist és a kapuba teszi a labdát.

Bár a horvátok labdabirtoklása és támadása is jobb, de még így sem tudnak mit kezdeni a francia válogatottal.

4-1-re vezetnek a franciák.

65. perc - GÓL! A horvátok próbálnak helyzetet kialakítani, azonban Hernandez nagyszerű gólpasszt ad Mbappe-nak, aki hatalmas gólt lő, Pelé után második tinédzserként a világbajnokságon.

61-62. perc - Újabb francia helyzet, Griezmann elől kellett menteni a labdát, Brozović lőtte ki. Francia szöglet, Griezmann lövését Brozović fejeli ki.

3-1-re vezet Franciaország.

59. perc - Mbappe sprintel a labdáért, majd adja be Griezmannak, aki átjátsza Pogbának, aki hatalmas GÓL!-t szerez.

54. perc - Mandžukić lövését védi Lloris. Cserélnek a franciák, Kante helyére Nzonzi érkezik.

52. perc - Mbappe indul meg a jobb oldalon, de Subašić hatástalanítja. Majd egy kis közjáték szakítja meg a meccset, néhány szurkoló berohan a pályára, akiket a biztonságiak követnek.

50. perc - Újabb horvát szöglet, Modrić labdáját kivágják a franciák.

48. perc - Horvát szöglet, Modrić beadása veszélytelen.

47. perc - A franciák sem maradnak le a helyzeteket tekintve, Griezmann lövi a labdát Subašić kezébe.

46. perc - A francia Griezmann indítja el a labdát. A horvátok rögtön egy helyzettel kezdenek, Vrsaljko középreadását fogja meg Lloris.

Folytatódik a mérkőzés, jön a második félidő. Csere nincs egyik csapatban sem.

Vége az első félidőnek, melynek végén az állás 2-1.

45 +3. perc - Vrsaljko jó beadására Perišić reagál lassan.

45 +1. perc - Újabb horvát szöglet, Rakitić beadására Vida érkezett, de a labda a kapu mellett szállt el.

+3 perc hosszabbítás

44. perc - Rakitić szögletéből egy újabb lesz. Az akció végén Umtiti marad a földön, akit le is küldenek a pályáról.

43. perc - Horvát szabad, Modrić labdáját kivágják a franciák, Lovren még megpróbálja kapura rúgni, újabb horvát szöglet lesz az akcióból.

41. perc - Hernandez kap sárga lapot, horvát szabad jön, amit kicsiben végeznek el.

40. perc - Horvát helyzet, Rebić labdáját védi Lloris.

Franciaország egy büntetővel szerzi meg ismét a vezetést.

37-38. perc - 11-eshez jut Franciaország Perišić kezezése miatt. Griezmann harmadik vébés büntetőjét komótosan begurítja. GÓL!

34-35. perc - Francia szöglet, Griezmann beadása után a labda kimegy, kezezést reklamálnak a franciák. Megnézik a videóbírót, aki büntetőt javasol.

30. perc - Mbappe ugrik ki, de figyelmeztetik, hogy lesen van.

Horvátország egyenlít, az állás 1-1.

27-28. perc - Kante akasztotta Perišić-et, amiért sárga lapot kap. Modrić íveléséből Perišić tud helyzetbe kerülni, majd ellövi a labdát és GÓL!

24. perc - Horvát szabad, Modrić beadott labdáját Lloris öklözi ki.

23. perc - Griezmann és Mbappe akciójába Vida csúszik bele.

21. perc - Modrić-t buktatja Kante, horvát szabad következik. Modrić jobbról beadott labdáját Vida fejeli fölé.

19. perc - Középkezdéssel folytatódik a mérkőzés.

1-0-ra vezetnek a franciák.

18. perc - Griezmannt buktatta Brozović, francia szabad jön. Griezmann becsavarja a labdát. GÓL! Úgy tűnik megvan a vébé 12-dik öngólja Mandžukić fejéről.

16. perc - Perišić marad a földön Hernandezzel való ütközése után.

15. perc - Perišić indul meg és lövi a labdát a kapu elé középre, ami Mbappé lábában akad el. Az akcióból bedobás lesz.

11. perc - Horvát helyzet, Rakitić emelését Perišić veszi le rosszul.

9. perc - Lloris kirúgásával folytatódik a meccs.

8. perc - Horvát szöglet, Modrić beadását Lloris kezéből Varane fejeli ki.

Óvatosan indul a mérkőzés, egyenlőre komolyabb támadások nélkül, a labdabirtoklást tekintve egészen kiegyenlítetten.

1. perc - A horvátok indítják a döntő labdáját.

Megérkeztek a csapatok a pályára, a himnuszok elhangzása után kezdődhet a döntő mérkőzés. A franciák kékben, a horvátok pedig piros-fehér kockás mezben játszanak.

Kezdőcsapatok:

Franciaország: Lloris, Pavard, Varane, Umtiti, Pogba, Griezmann, Giroud, Mbappe, Kante, Matuidi, Hernandez.

Szövetségi kapitány: Didier Deschamps

Horvátország: Subašić, Vrsaljko, Strinić, Perišić, Lovren, Rakitić, Modrić, Brozović, Mandžukić, Rebić, Vida.

Szövetségi kapitány: Zlatko Dalić

A mérkőzést a 2018-as vébé hivatalos dala nyitja:

A 2018-as oroszországi labdarúgó világbajnokság döntőjében a világbajnoki címért Franciaország és Horvátország csap össze egymással a moszkvai Luzsnyiki Stadionban. A játékvezető az argentin Néstor Pitana lesz.

Franciaország csoportelsőként jutott az egyenes kiesési szakaszba, 2-1-re megverve Ausztráliát, 1-0-ra pedig Perut, azonban Dániával döntetlent játszott, de még így is sikerült a C csoport élén végeznie, majd a nyolcaddöntő során 4-3 arányban a nagy múltú Argentínát búcsúztatta, befocizva ezzel magát a legjobb 8 közé. A negyeddöntőben a franciák ellenfele Uruguay volt, akiket 2-0-ra sikerült legyőzniük, így méltán jutottak ismét tovább, ezúttal a top négybe, ahol éppen szomszédjukkal, a remek formában lévő belga válogatottal kerültek szembe. Bár tény, hogy nem ez volt minden idők legizgalmasabb tétmérkőzése, végül mégis a meccsen esett egyetlen találat Franciaországot jutatta tovább a döntőbe, a belgák a bronzmérkőzést követően győzelmükkel megszerezték nemzetük első világbajnoki érmét.

Ami a horvát csapatot illeti, ők ezen a világbajnokságon minden csoportmérkőzést megnyertek, Nigériát 2-0-ra, Argentínát 3-0-ra, Izlandot pedig 2-1-re verték. A nyolcaddöntőben aztán a dánok felett arattak hosszabbítás után lőtt tizenegyesekkel 3-2-es győzelmet és hasonlóan hosszabbítás után, tizenegyesekkel győzték le később a házigazda Oroszországot is. Ezt követően Angliával került szembe a válogatott, akiket szintén a hosszabbítás során sikerült 2-1-re megverniük, így bekerülve a fináléba, ahol Zlatko Dalić fiai történelmet írhatnak.

Franciaország és Horvátország eddig ötször került egymással szembe az idők során, mérlegük 3 francia győzelem és 2 döntetlen mérkőzés, tehát a horvát nemzeti tizenegynek eddig még sohasem sikerült győznie a francia csapattal szemben.

Ebből az öt mérkőzésből nagy torna keretében 2 meccset játszottak egymás ellen, az egyiket az 1998-as vébé elődöntőjében, ahol is a franciák nyertek 2-1-re (ekkor a horvátok negyedikek lettek, a franciák pedig elsők), ezen a meccsen Didier Deschamps is végig játszott. A másik tétmérkőzésre a 2004-es Európa-bajnokság csoportkörében került sor, ez végül 2-2-es döntetlennel végződött.

Franciaország most harmadszorra játszik világbajnoki döntőt. Napra pontosan húsz évvel ezelőtt először lett aranyérmes a labdarúgó-világbajnokságon, házigazdaként a döntőben Brazíliát győzte le 3-0-ra. A 2006-os vébén büntetőpárbajban maradt alul Olaszországgal szemben, tehát minden bizonnyal nehezen adja majd magát most is a csapat, így nem lesz könnyű dolga a horvátoknak a cím elnyerését illetően.

Lloris csapatkapitány azt hangsúlyozta, hogy mentálisan nagyon erősnek kell lennie a francia válogatottnak ahhoz, hogy legyőzze a horvát csapatot.

"Elképesztő mentális erőt mutattak, három hosszabbításos meccset nyertek meg. Emellett nagyszerű egyéniségekkel rendelkeznek, de csapatként is kiválóan működnek. Tiszteletre méltó, ahogy a fináléig meneteltek"

- méltatta a riválist a 31 éves kapus a szombati sajtótájékoztatón, majd hozzáfűzte, az, hogy a francia csapat eddig valamennyi kihívást megoldotta, amivel szembekerült, nagyban köszönhető Didier Deschamps szövetségi kapitánynak, mert a meccsstratégiái tökéletesnek bizonyultak.

A 2018-as francia válogatott 23 tagja közül 14-en afrikai származásúak és ketten nem is Franciaországban születtek: Samuel Umtiti a kameruni Yaoundéban, Steve Mandanda pedig a kongói Kinshasában. A húsz évvel ezelőtti válogatott bevándorló származású tagjaival ellentétben ez a generáció azonban már nem azt emeli ki, hogy honnan származik, hanem büszkén és szokatlan módon vállalja a francia identitását.

"Franciaországot akarom megtestesíteni, Franciaországot akarom képviselni"

- mondta a Le Monde című napilapnak adott interjúban a 19 éves Kylian Mbappé, aki a Párizshoz közeli Bondyban kameruni apától és algériai anyától született. Paul Pogba is arra hívta fel a figyelmet, hogy a francia lakosság sokszínű és sokféle származású.

Zárva lesz a párizsi Eiffel-torony vasárnap biztonsági okokból, miután az világbajnokság döntőjének szurkolói zónáját a torony előtti Mars-mezőn hozzák létre, ahova mintegy 90 ezer embert várnak.

Az Eiffel-torony vezetősége arról tájékoztatja azokat a turistákat, akiket már előzetesen megvásárolták a belépőjegyüket, hogy két hónapon belül "automatikusan visszatérítik" a jegyek árát. A torony egyébként szombaton sem nyit ki a francia nemzeti ünnep miatt.

Zlatko Dalic, a horvát labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya és Luka Modric csapatkapitány is azt emelte ki szombaton, hogy szeretnék élvezni a franciák elleni világbajnoki döntőt és büszkévé tenni a horvát nemzetet.

"Mindannyiunknak életünk legkiemelkedőbb eseménye lesz a finálé, a legnagyobb meccsen, labdarúgó-világbajnokság döntőjében szerepelni, melyet az egész világ néz, még akkor is ha néhányan már játszottak a Bajnokok Ligája döntőjében"

- mondta a hivatalos sajtótájékoztatón az 51 éves szakvezető.

"Élvezni kell a helyzetet és ki kell adni magunkból mindent. Ha ez így lesz, akkor büszkévé tesszük a nemzetet, és így akár a vereséget is méltósággal viselhetjük el. Nyerünk vagy vesztünk, eget rengető esemény lesz a döntő Horvátországban, ez erőt ad nekünk és motivál bennünket. Akármi is történik holnap, büszkék lehetünk arra, amit eddig elértünk".

Dalic nem kívánt a múlttal foglalkozni, mint kifejtette, annak semmi jelentősége egy vb-döntő előtt, hogy a két válogatott eddigi öt egymás elleni mérkőzésén még nem nyertek. Az első három találkozón - köztük az 1998-as vb-elődöntőben - francia siker, míg a legutóbbi két összecsapáson döntetlen született. Modric szintén úgy fogalmazott, nem akar a múltról beszélni, csakis a jövő, a vasárnapi meccs érdekli.

A szakember játékosai fizikai állapotát firtató kérdésre úgy reagált, hogy bár sokan bajlódnak kisebb sérüléssel, azaz nem százszázalékosak, mindenki tudja, mekkora a tét. Így mindenki készen fog állni a megméretésre, illetve a cserepadon is egytől egyig olyan játékosai vannak, akiket bátran bevethet, ha a kezdőből valaki nem bírja folytatni a mérkőzést.

A horvátok az egyenes kieséses szakaszban mindhárom találkozójukon hosszabbításra kényszerültek, ami azt jelenti, hogy egymeccsnyi játékidővel több van a lábukban. Dalic elárulta, a pénteki edzésen öten nem vettek részt, mert nem tréningre volt szükségük, hanem pihenésre.

Egész Horvátország a labdarúgó-világbajnokság döntőjére készül, ezért országszerte későbbre halasztják a miséket, előadásokat, bezárnak a múzeumok és több élelmiszer-kereskedelmi lánc is jelezte, hogy rövidített munkaidőben tart nyitva - írták a horvát lapok.

Ahogy a nyolcaddöntők után kissé kiürült az orosz főváros, mivel több mint egy hétig nem rendeztek mérkőzést a tízmilliós metropoliszban, úgy tért vissza az élet és persze a vb-hangulat az utolsó hét közepén. Eleinte az angol szurkolók "hódították meg" Moszkvát és legfőképpen a drukkerek állandó gyülekező helyét, a Vörös térhez közeli Nyikolszkaja sétálóutcát.

A hét második felére a horvátok váltották fel a szentpétervári bronzmérkőzésre elutazott angolokat. Szombat este több ezer piros-fehér kockás mezes rajongó lepte el a Nyikolszkaja utcát, a bárok ajtajára és ablakaira mindenhol a horvát zászló volt kifeszítve. Ha az ember nem tudná, hogy Franciaország lesz az ellenfél a döntőben, akkor biztosan nem találná ki, mert csak elvétve lehetett látni onnan érkezett szurkolót.

Érdekesség továbbá, hogy a legkelendőbb szuvenír, a fináléra kiadott mindkét típusú póló - melyek 2500 rubelbe, azaz több mint 10 ezer forintba kerültek - már két órával a meccs előtt elfogyott az össze standnál. (MTI)